четвер, 6 червня 2013 р.

Порадник душпастирю в утвердженні чесноти тверезості

Місії Тверезості, що проводяться працівниками підкомісії «За тверезість життя» УГКЦ на парохіях, зазвичай дають поштовх для праці парохів у руслі тверезості. Дуже часто отці постають перед складнощами та ставлять питання: як діяти далі, щоб залучити якомога більше парафіян до життя у чесноті тверезості? Під час місій тверезості, у храмі, отці разом з вірними отримують основні інструменти для праці у даному напрямку, а саме: Золоту Книгу Тверезості, молитовники і корисні поради. Якщо до них додати второпності і креативності, а особливо – ініціативності та наполегливості, то можна не лише робити корисні діла але і творити чуда.

Що таке Золота книга тверезості?

Історія Золотої книги тверезості бере свій початок в ХІХ столітті, коли український народ на теренах сучасної Західної України розпочав боротьбу проти пияцтва. Митрополит Йосиф Сембратович (1821-1900) виступив ініціатором заснування таких книг у греко-католицьких парафіях. Він заохочував вірних до боротьби з пияцтвом через складення присяги тверезості і засвідчення цього духовного подвигу власноручним записом у книзі. Сьогодні Золота книга тверезості – це благословенна духовним проводом Церкви духовна зброя проти гріха пияцтва, велика поміч для визволення з хвороби алкогольного узалежнення.

Навіщо складати присягу тверезості в Золотій книзі?

1. Кожен християнин, який є вільним від алкогольного узалежнення, може відмовитися від споживання алкоголю в намірені зцілення близької особи або осіб, що страждають від алкогольного узалежнення. Оскільки ця недуга є глибоко духовної природи, то і жертва відмови від споживання алкоголю є цінною в очах Бога;
2. Християнин добровільно відмовляючись від споживання алкоголю, через таку жертву, засвідчує перед Богом, що справді вболіває за поневолену духом пияцтва людину і з любові до неї бере на себе терпіння в намірі, щоб Господь прийняв жертву і дарував зцілюючу силу хворій людині.

Як складати присягу в Золоту книгу тверезості?

Помолившись до Святого Духа молитву «Царю Небесний», необхідно прочитати текст присяги відречення від алкоголю.
Текст присяги розміщений на другій сторінці книги. Християнину, читаючи присягу, слід сказати своє ім’я, на який часовий термін складається присяга (тривалість відмови від алкоголю вибирається на власний розсуд: декілька місяців, півроку, рік і т.д.) та зробити намір – за кого складає жертву відмови від алкоголю, тобто пригадати і, по-імені, назвати особу або осіб, для яких просить благодать зцілення. Після цього, слід вписати в Книгу порядковий номер, ім’я та прізвище, часовий термін складення присяги та ім’я або імена тих, за кого складаємо присягу. У визначений день місяця (дату можна дізнатися в отця пароха) у храмі відбувається богослужіння в намірені за зцілення залежних від алкоголю та за членів їх родин. Під час богослужіння священнослужитель бере Золоту книгу тверезості на престіл і молиться за зцілення усіх, чиї імена вписані в Книгу.

Коли започатковувати Книгу тверезості?

1. Якщо є бажаючі записатися в день проведення Місії Тверезості працівниками підкомісії, то розпочніть це у той самий день;
2. Добре було б, хоча б раз у місяць, у неділю, отцю пригадувати парафіянам про такі Місії Тверезості, наголосити на чесноті тверезості, і започаткувати та продовжувати ведення Книги Тверезості на парохії.

Що робити коли не записуються у Книгу?

1. Першим і важливим кроком у всіх починаннях є, звісно ж, власний добрий приклад;
2. Залучіть до підтримки авторитетних місцевих людей (наприклад: голова сільської/міської ради, директор школи, підприємці, тощо);
3. Важливим кроком буде запропонувати вписатись до Книги Тверезості усіх бажаючих та тих хто працює при храмі (дяк, паламар, прислуга, церковне братство);
4. І звісно, необхідно залучати тих парафіян, у котрих ця біда присутня в домі і людей доброї волі;
5. Але, головне, періодично нагадувати парафіянам про важливість та дієвість Книги Тверезості.

Коли зроблені перші кроки, не забувайте про Книгу на довгий період часу. Постійне нагадування про Книгу і періодичність праці у цьому руслі будуть надзвичайно дієвими у встановленні парохом добрих засад тверезості на парохіях.


МОЛИТВИ ЗА ЗЦІЛЕННЯ ЗАЛЕЖНИХ ВІД АЛКОГОЛЮ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ РОДИН

МОЛИТОВНІ АКЦІЇ

Молитви за зцілення залежних від алкоголю та членів їх родин у Львівській Архиєпархії припадають на перший понеділок місяця. Цього дня ви можете відслужити Святу Літургію в цьому намірі і, звісно, сказати проповідь на дану тему та поновити присягу в Книзі тверезості.

Кожен піст Літургійного року – це додаткова можливість залучити людей до складання присяги тверезості. Звісно, цю подію потрібно зробити більш урочистою. До прикладу, кожен піст можна розпочинати Молебнем до Пресвятої Богородиці перед іконою «Невичерпна Чаша» за зцілення залежних від алкоголю та за членів їх родин.

Відповідно цей молебень можна провести як у храмі, так і поза ним. Відслужіть біля храму, біля хреста, на початку села, зробіть похід по селу із молитовними зупинками біля місць особливого зосередження продажу алкоголю (магазинів,барів, тощо).

Як провести молитовну акцію?

Зробіть оголошення та запрошення:

1. Оголосіть після Літургії (дві – три неділі поспіль);
2. Повісьте оголошення на дошку оголошень біля храму;
3. Запросіть представників школи, сільської/міської ради, громадських організацій, тощо;
4. Запросіть священиків із сусідніх парохій.

Підготуйте процесію:
1. Процесійний хрест;
2. Хоругви/фани;
3. Свіченосців;
4. Подбайте за молитовну літературу, для того щоб люди могли спільно співати та молитися;
5. Підготуйте місце і маршрут, де ви будете молитися.

Якщо на цю подію прийде кілька осіб – не розчаровуйтесь, а проводьте акцію і не зупиняйтесь на досягнутому, повторюйте та удосконалюйте молитовні події.

Раз в рік необхідно організовувати прощу співзалежних від алкоголю та усіх бажаючих до святих місць, в намірені за зцілення хворих алкоголізмом в християнських родинах.

Прощі можна організувати до більш віддалених святих місць, а також і тих що поряд:
1. Одноденні та кількаденні прощі до святих місць;
2. Екскурсії по визначних місцях;
3. Туристичні прогулянки навколишніми місцевостями.

ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Запросивши підкомісію «За тверезість життя» у допомогу, організуйте просвітницьку діяльність для:

1. Проповіді на теми узалежнення;
2. Виготовлення різного виду листівок та плакатів з цікавими науковими матеріалами (тут краще залучити лікарів, вчителів та школярів до допомоги);
3. Розповсюдження просвітницької літератури про небезпеку різного роду узалежнень (яку можна знайти в працівників підкомісії «За тверезість життя», а також у мережі Інтернет);
4. Запрошення кваліфікованих працівників, науковців до співпраці (це можуть бути лікарі-наркологи, психотерапевти, психологи, юристи, працівники міліції, тощо).
Подані теми необхідно інтерпретувати
в контексті християнських чеснот:
любові, віри, відповідальності.

БРАТСТВО ТВЕРЕЗОСТІ

Присутність на парохії Братства тверезості допоможе парохові у проведенні антиалкогольної діяльності на парохії.
Проект Статуту Братства розміщено на сайті
www.sober-way-of-life.org.ua

1. Братство – спільнота котра молиться за узалежнених та членів їх сімей;
2. Братство здійснює співпрацю з різними організаціями:
a. Молодіжними організаціями, щоб проводити різного виду акції;
b. Організаціями Апостольства молитви чи Матері молитви, щоб проводити молитовні акції.
3. Братство організовує тверезі святкування.

ТВЕРЕЗІ СВЯТА

1. Храмовий празник, свята.
Різноманітні святкові заходи на парафіяльному рівні повинні відбуватися згідно християнської культури застілля, тобто вживання алкогольних напоїв зводити до мінімуму, а найкраще ініціювати проведення таких заходів узагалі без алкоголю;

2. Святкові події у житті вірних.
Парохові слід наголосити, що вживання алкоголю на поминках, хрестинах, весіллях, днях народження та під час інших святкових подій є небажаним і в жодному випадку не повинно стати нагодою до пиятики.

Коли священик щось забороняє або забирає у людей він повинен дати їм щось на взаєм.

Якщо Ви впроваджуєте тверезі святкування, запропонуйте альтернативу.

Наприклад:
1. Організуйте свято молока, меду, пампуха, свічки…;
2. Проведіть ярмарку;
3. Зорганізуйте свято пісні, чи поставте виставу на тему притч чи інших подій із Святого Письма або життя Церкви;
4. Спільно із проводом села/міста зробіть дискотеку в українському стилі без алкоголю (вхід у вишиванках для дівчат безкоштовно, для хлопців за півціни);
5. Проводьте тематичні вечори, присвячені історичним подіям українського народу та життя Церкви;
6. Організуйте толоку, прибирання Церкви та її подвір’я, посадіть сад, змайструйте дитячий майданчик (безпечний для дітей);
7. Здійснюйте прогулянки (літом на велосипедах, зимою на лижах), походи у ліс та гори.

І ніколи не забувайте про безпеку і відповідальність, хоча тверезі люди за це завжди подбають!!

ОРГАНІЗАЦІЯ СВЯТ

Орієнтовний розпорядок святкування:

Свята Літургія. Традиційно, розпочинаємо спільною Божественною Літургією. На Святій Літургії слід сказати добре підготоване Слово, щоб ввести вірних у тематику свята.
На сугубій ектенії візьміть виголос за узалежнених (чи інше прохання згідно теми святкування).

На завершені Св. Літургії оголосіть про суть свята, розпорядок святкування.

Похід. Організуйте похід із храму для проведення молебню, акафісту, хресної дороги чи іншого паралітургійного богослужіння, або похід для освячення води біля храму чи іншого побожного місця.

Освячення води. З нагоди свята вийдіть з процесією на двір, щоб освятити воду (це також можна зробити в храмі, біля тетраподу). Поблагословіть і покропіть людей (освятіть речі котрі вони принесуть із собою).

Культурна програма. Залучіть Братство тверезості та вірних для організації культурної програми:

1. Вистави, сценки, піснеспіви…(можна провести в храмі, біля нього, чи будь-якому місці, де це буде дозволено і практично для залучення більшого кола людей;
2. Ярмарки (виставки), презентації…;
3. Ігри, забави, вікторини…;
4. На завершення (ближче до вечора) по можливості дискотека (в українському стилі).

СВЯТО СВІЧКИ

Свічка в традиціях українського народу.

Свічка, як уособлення небесного вогню, відігравала значну роль не тільки в повсякденному, а й в обрядовому житті українців. Вона була обов'язковим ритуальним атрибутом впродовж всього життя людини: під час народження, весілля та смерті.

Свято свічки – обрядодія на визначення Храмового свята, що було пов’язане з виготовленням і зберіганням громадської свічки як символу єдності громади і пошанування її покровителя-святого.

Весілля (женіння, свято) свічки — старовинне веселе свято в ніч на Семенів день (колись новорічну ніч, яка передувала дню 1 вересня за ст. ст.), що відзначалося карнавалом вогнів на київських ярмарках (цей обряд відображено в драмі І.Кочерги «Свіччине весілля»); відгомоном цього обряду є також запалювання посвіту, або женіння комина, що святкувалася колись на Поліссі.

Свято Свічки, у XI ст. стало народним київським базарним святом. На базарі, в ніч на Семена, міщани святкували весілля свічки і ляльки. Обирали матір, батька, бояр, дружок і розігрували за всіма законами обряду весілля свічки. Розходились із піснями о 1–2-й годині ночі. Вдома, до ранку, при свічці весело вечеряли, співали і грали на музичних інструментах.

СВЯТО ПАМПУХА

Свято пампуха святкували після Різдва Христового з метою популяризації традиційної української страви – пампуха.

Організація пампух-фестивалю:
- Конкурси вертепів. Різдвяні вистави, по суті, передають таємницю Різдва і до цих пір є одним з кращих елементів найбільших християнських свят. Протягом фестивалю усі можуть побачити кілька різдвяних вистав та обрати кращу для себе.
- Конкурс пампуха та узвару. Для участі в конкурсі запрошуються усі господині з ексклюзивними рецептами різдвяних пончиків. На Святі Пампуха кожен матиме можливість показати кулінарні навички випікання. Зможуть випікати пончики, а гості посмакувати смачними витворами господинь. Ці наїдки найкраще смакуватимуть з домашнім узваром

СВЯТО МЕДУ

Можна поєднати з ярмарком. Відвідувачі ярмарку мають змогу придбати мед за власним смаком. На святі меду люди можуть безкоштовно куштувати мед, купувати смаколики, та слухати святковий концерт.
Купити можна не лише мед, а й іншу бджолину продукцію. Зокрема, оздоблені візерунками свічки, медовий напій. Розпочати свято потрібно з освячення меду та продуктів бджільництва. А продовжити конкурсами на поїдання продуктів з меду. Діти зможуть проявити свої таланти у конкурсі малюнка на асфальті та вікторинах. Розігруйте серед гостей і цінні подарунки.

ДНІ ДУХОВНОЇ ВІДНОВИ

Реколекції – триденні духовні вишкільні зібрання.

Церква пропонує проводити час від часу реколекції – перегляд своєї «колекції думок», усвідомити те, чого у душі забагато, а чого не вистачає. Можливо, щось потрібно придбати, а чимось поділитися. Важливо кожному задуматись над питанням: «Хто я є?». Не над тим, що я роблю, скільки беру, чи даю, а хто я насправді є. Адже те, що ми робимо, може бути великим в очах наших батьків, друзів, але в очах Божих воно є мізерним. Не дивімось на себе під кутом: скільки я жертвую чи роблю, а під кутом зору – ким є той, хто діє так, чи інакше. Богові «не потрібно» те, що ми робимо, а потрібні ми. Суттю Літургії та реколекцій є перемінити мене і тебе.

Завжди ставмо собі мету:
«Я не можу вийти з храму, з Літургії таким, яким я сюди прийшов».

Поєднайте реколекції зі Святою Літургією і Сповіддю, а на завершення обов’язково уділіть відпуст


ПРАЦЯ З МОЛОДДЮ

Важливим напрямом служіння на парохії є праця з молоддю. Незважаючи на те, що кількість молодих людей у спільноті може бути невеликою, проте стараннями отців чи сестер організовуйте молодіжні зустрічі, на яких молоді особи матимуть змогу разом зустрітися і поспілкуватися, почути та розважити Слово Боже, переглянути повчальні фільми, обговорити цікаві та актуальні проблематики, якими живе сучасна молодь, в християнському дусі відчути радість від спільно проведеного часу. Під час таких зустрічей молодь вчиться бути справжніми християнами, незважаючи на численні перешкоди, які існують у сучасному світі. Запрошуйте на молодіжні зустрічі працівників комісій УГКЦ, спеціалістів різних галузей – лікарів, педагогів, науковців, творчих особистостей.

Окрім того, протягом року молодіжна спільнота зможе приймати участь у житті парохії, зокрема в часі Великого Посту повести Хресну Дорогу, підготувати до Великодня – Великодню інсценізацію, до Різдвяних свят – вертеп тощо.

Хоча б раз на тиждень, у неділю, в храмі відправляйте молодіжну Святу Літургію, яку своїм співом прикрасять молоді люди.

Кожного року плануйте проведення молодіжних прощ до відпустових місць, відпочинкових літніх таборів для молоді, екскурсій, походів, тощо.


ОРГАНІЗАЦІЯ ПОХОДУ

Устав про похід

Організувавши вірних, усі виходять із храму для походу.

Процесія іде в такому порядку:

1. Першими виходить чоловік із процесійним хрестом;
2. За ним ідуть – з хоругвами;
3. – Свіченосці;
4. – Кадилоносець;
5. Диякон з Євангелієм;
6. Ікона (Фігура);
7. Ієреї;
8. Ієрей з ручним хрестом;
9. Церковне братство і хористи (дяк);
10. Вірні;
11. Якщо є дзвонарі, то подалі від ієрея та хористів.

Коли усі виходять з храму, то ідуть співаючи побожні пісні.
Якщо процесія іде навколо храму, то повертають праворуч та ідуть на північ довкола храму.

Якщо процесія іде за планованим маршрутом до святого місця, де має відбутися подальша молитва, то виходячи з храму, може не робити обхід довкола нього, а одразу прямувати до місця молитви.

Після завершення молитви, усі повертаються до храму у такому ж порядку як виходили з нього.

Коли заплановано молитися молебень, то краще провести його на призначеному місці, проте якщо це акафіст чи хресна дорога, то похід можна розбити на частини із зупинками у різних місцях.

Проте слід пам’ятати, що кожне богослужіння яке починається у храмі у ньому ж і завершується!!!

МЕРЕЖА КОНСУЛЬТАТИВНО-ПРОСВІТНИЦЬКИХ ЦЕНТРІВ ДЛЯ ДОПОМОГИ ЗАЛЕЖНИМ ВІД АЛКОГОЛЮ ТА ЧЛЕНІВ ЇХНІХ РОДИН

Працівники нашого центру пропонують:
Індивідуальну допомогу:

·Консультації залежних від алкоголю та членів їх родин;
·Роз'яснення консультантом з узалежнень сутності захворювання алкоголізмом;
·Направлення на дезинтоксикацію в наркологічний диспансер
·Психотерапію для алкозалежної особи;
·Духовну терапію для залежних;
·Скерування до груп взаємодопомоги, на терапію або в реабілітаційні центри.

Допомогу сім'ям:
·Підготування рідних та близьких алкозалежної особи до визнання нею факту узалежнення з метою подальшого спрямування на лікування;
·Сімейну терапію для співузалежнених;
·Відвідування груп взаємодопомоги для алкозалежних та співузалежнених.
Просвітницьку діяльність:
·Тренінги та семінари для різних вікових груп з метою поширення тверезого способу життя.

Адреса:м. Львів (дільниця Сихів),
вул. Пр. Червоної Калини 70 (пр. Івана Павла ІІ, 1)
храм Різдва Пресвятої Богородиці
Контактний тел.: 096 417-06-23
(прохання попередньо телефонувати у робочі дні з 10 до 18 год.)

Уклав: о. Андрій Павлів

Немає коментарів:

Дописати коментар