пʼятниця, 11 березня 2011 р.

Борці за Волю - не вживають алкоголю, борці за Україну - не вживають нікотину


«Ми не курим і не п’єм,
Лайки не вживаєм,
І себе цим не псуєм,
І других навчаєм… »
1929 р.
З роками негативний вплив шкідливих звичок на людей не змінюється, та змінюється ставлення людей до цих звичок. У минулому столітті, під час панування Польщі на теренах Західної України, дозвіл на продаж тютюну і алкоголю видавався лише полякам. Після невдало здійсненого пограбування пошти у Городку 1932 року, коли загинуло четверо діячів ОУН, двох з яких (В. Біласа і Д.Данилишина) було повішено після суду у переддень Різдва, розгорнулася антимонопольна кампанія, гаслом якої було: «Не платимо ворогам більше добровільних податків!»
Таким чином націоналісти добились не тільки збитків для польської казни, а й виховного ефекту для свого народу: відмовитись від шкідливих для здоров’я звичок.
На сьогодні ми можемо бачити протилежну ситуацію - бездіяння з боку влади, „закривання очей” на проблеми здоров’я українців, а іноді й негласне сприяння власникам алкогольних і тютюнових компаній. Спортивні події спонсоруються відомими марками алкогольних напоїв, новини спорту починаються і закінчуються рекламою алкоголю. Таке явище широко практикується в ліберальній Європі, де підтримується все, з чого можна отримати прибутки. Тепер ці „європейські цінності” прижились і в Україні.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна займає перше місце в світі з підліткового алкоголізму. 70 відсотків українських дітей уперше спробували алкоголь із рук батьків. Тож, нічого дивного у підлітковому алкоголізмі немає. До цього їх закликають з рекламних щитів, на яких можна побачити відомих людей (А.Шевченко, В.Вірастюк, В.Кличко). Молодь хоче бути схожою на героїв свого часу, щоб стати хоробрішими, лідерами своєї компанії. Та колись цими кумирами були герої Базару, Крут, борці Білас та Данилишин, Коновалець, Бандера, Шухевич та багато інших гідних постатей. А тепер молоді пропонують нових „героїв”.
У таких умовах формується особистість українського юнацтва. Якщо буде продовжуватись так і далі, то нація не зможе існувати вже у найближчі століття. Навіщо застосовувати важку артилерію, якщо народ може сам себе винищити цигарками чи спиртним, - сказали б великі полководці минулого століття.
Боротьба із шкідливими звичками обмежується часто примітивною соціальною рекламою та ознайомленням старшокласників із наслідками, які спричинюють ці залежності. Та чи не запізно це, коли майже із першими словами у своєму житті малеча вбирає із реклам, Інтернету та оточуючого середовища стереотипи про „модність” алкоголю та цигарок? Адже чим менша дитина, тим краще вона засвоює подану їй інформацію. За допомогою мультфільмів можна було б впроваджувати приклади того, що варто і не варто було б наслідувати у побуті. Для старших вікових груп можна було б наводити наочні приклади, зокрема такий: п'явка, поставлена курцеві, незабаром відпадає в конвульсіях і гине від висмоктаної крові, що містить нікотин.
Кожен з нас має право вибирати як жити. Але в сучасній ситуації, коли під загрозою стоїть здоров’я цілої нації, усіх живих та ще ненароджених українців, такий вибір є однозначним. Відмова від куріння та алкоголю – обов’язок кожного свідомого українця. А у молодіжному середовищі, де ця проблема не завжди усвідомлена, держава та батьки повинні допомогти дітям та молоді зробити правильний вибір.
Отже, за допомогою простих речей можна досягнути значних результатів, як це робила ОУН у 30-х роках минулого століття, розвинувши у громадськості почуття власної гідності і поваги до свого народу та держави.
Сторожук Іванка

1 коментар:

  1. Яка розумна стаття. Тут багато чому є повчитися. Національна свідомість,передана нам минулими поколіннями, несе у собі мудрість рідного світогляду, духовні принципи, закони етики, темперамент, обряди, світорозуміння. Так склалося, що наш народ довго перебував в радянському рабстві, де йому намагалися зломати дух, зректи рідної духовності, скалічити і виснажити своє "Я".
    Сьогодні залежність від алкоголю та нікотину, яку ми спостерігаємо на Україні, і є тим трагічним наслідком чужого руївницького світогляду. Тому, нам необхідно згадати про наші рідні духовні принципи, щоб відродитися і бути щасливими.

    ВідповістиВидалити