пʼятниця, 25 лютого 2011 р.

Процес об'єднання Українських церков

    Свого часу митрополит Андрій Шептицький застерігав, що роз'єднання українців за конфесійним принципом "доведе народ до повної руїни, якщо представники українських церков не знайдуть способу поєднання" (Шептицький Андрій, митрополит. Як будувати Рідну Хату? // Українське відродження і національна церква. — К., 1990. — С.80). Проте релігійний фактор в Україні сам по собі ніколи не був етно-утворюючим і етноінтегративним чинником, не відігравав ролі визначального засобу національного відродження. Пріоритет у цьому завжди належав національній ідеї. Християнські конфесії мають прагнути до свого монопольного впливу на релігійно-духовне життя всіх українців, а наявні між ними відмінності не переносити на національний грунт, якщо вони бажають служити національному відродженню України. Лише сходження до рівня національної ідеї як пріоритетного принципу гарантує підхід до конфесійної відмінності як до чогось перехідного чи неосновного в суспільному і релігійному процесі.
На всіляких наукових конференціях і в періодичних виданнях часто висловлюється думка про якесь близьке об'єднання традиційних християнських церков України, утворення єдиної помісної християнської церкви. Характерно, що такі прогнози частіше проголошують окремі науковці та богослови і то переважно в греко-католицьких виданнях. Ця ідея звучала в творах митрополита Андрія Шептицького й патріарха Йосифа Сліпого. Побажання щодо об'єднання церков України постійно висловлює також глава УПЦ КП Філарет (Денисенко).
Любомир Гузар заявив, що всім українським церквам слід об'єднатись у одну Київську церкву, інакше Україна не буде повністю собою. “Ми кажемо: три православні церкви і одна греко-католицька. Це неправильно. Є одна Церква, яку ми, люди, поділили. І тепер нам треба шукати шлях до первісної спільноти. Дехто каже, що думати про одну Церкву в Україні – це фантазія, утопія. Я так не вважаю.Треба тільки дуже цього захотіти.”
Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет заявляє, що процес зближення існуючих на сьогодні в Україні православних церков та їх об’єднання в ЄДИНУ ПОМІСНУ ЦЕРКВУ вже не можна зупинити.
"Процес зближення вже йде, і які б сили не протидіяли цьому, його вже не можна зупинити, звичайно, патріарх Кирило хоче зупинити цей процес, але чи зможе він це зробити, і чи не призведуть його спроби до протилежного результату?", - сказав патріарх Філарет.
Філарет підкреслив, що стосунки між Київським Патріархатом і УГКЦ, в порівняні з 90-мироками, покращилися. «Зараз у нас добрі стосунки між Греко-Католицькою Церквою і нашою Православною Церквою. Хоча, як ви знаєте, 90-і роки були досить складні. В основному тоді була боротьба за храми. Тепер, коли кожна Церква має свої храми, наступило певне примирення. І ми повинні дякувати Богу, що у нас добрі стосунки» - зазначив Патріарх.
Патріарх Філарет підкреслив, що на його думку в УГКЦ є потужні сили, які виступають за об’єднання з Православною Церквою. «Правда, дехто з них хочуть так: бути і з Православною Церквою в єдності, і в той же час бути з Римом. Але це неможливо» - переконаний Предстоятель Київського Патріархату. Тому почався процес зближення, а можливо, у майбутньому й об’єднання Православної і Греко-Католицької Церков» - вважає Патріарх Київський.
Як бачимо і блаженніший Любомир Гузар і Патріарх Філарет готові до діалогу, готові до об'єднання Українських церков. Надіємося, що таке обєднання відбудеться як найшвидше.

2 коментарі:

  1. Допоможи Боже щоб церкви як найшвидше обєднались!! і Ми отримали канонічність!! на противагу москалям!!

    ВідповістиВидалити
  2. об'єднатись не вдасться - потрібно створювати нову єдину церкву на нових засадах!

    ВідповістиВидалити