четвер, 24 лютого 2011 р.

Відозва митрополита Шептицького 1929 рік "Протиалькоголічний рух і духовенство"


Отець О.Бучацький весною 1929 року писав в церковному журналі “Нива” у статті “Протиалькоголічний рух і духовенство”: “80% злочинів буває через вживання алькогольних напитків; на 100 самогубств буває 41% алькоголіків,... кожне українське село видає на алькоголь 40000 зол в рік. За гроші, витрачені щорічно українцями на алькоголь можна купити 20000 моргів поля”. Його заклик був почутий церковною владою і на початку лютого 1930 року вийшла відозва, підписана митрополитом А.Шептицьким та всіма єпископами спільно з керівниками українських культурно-освітніх установ. Ця відозва була опублікована майже в усіх українських газетах. Ось її текст, який не тратить своєї актуальності і зараз:
"Український народе!
Український Єпископат, центральні культурно-освітні, економічні та гуманітарні інституції звертаються оцим до Тебе в дуже важливій справі.
Чи не бачиш, як паношиться п’янство між усіма верствами нашого громадянства і нищить родинне життя, основу суспільності?
Чи не бачиш, як тисячі наших братів і сестер через п’янство попадають в розпуку і нужду?
Чи не чуєш щодня про злочини, убійства, крадежі та розбої, яких допускаються старі й молоді напідпитку?
Чи не знаєш, що батьки п’яниці приводять на світ тупоумних дітей, ідіотів, епілептиків, сухітників або із вродженим нахилом до злочинів?
Чи не бачиш, якого страшного національного злочину допускаються всі верстви нашого громадянства, без ріжниці стану і полу, видаючи річно півмільярда золотих на алкогольні напитки, тоді як в цілому краї панує безробіття й недостаток, а наші культурні, освітні, економічні та гуманітарні установи нидіють із недостачі матеріальних засобів?
Український народе!
Найвищий час схаменутися та глянути у вічі сумній дійсності. Треба вже раз пізнати цю невмолиму правду, що сила одиниці та всього народу лежить у тверезости, що коли хочемо діждатися кращої будуччини, то мусимо виповісти безпощадну боротьбу алкогольним напиткам і їх розсадникам– корчмам.
У тій ціли проголошуємо цього року, як і кожного, місяць лютий місяцем боротьби з алкоголем та корчмами.
Нехай кожен почне від самого себе! Зречімся вживати цієї страшної отрути та перестаньмо силувати до неї других!
Відвикаймо від пагубних пияцьких звичок!
Виховуймо нашу молодь, будуччину нашого народу, в повній повздержливості від алкоголю!
Вчімся вживати нешкідливі безалкогольні напитки!
Нехай у кожній громаді відбудеться плебісцит проти корчми!
Не відкривайте при вашій кооперативі дрібного продажу пляшкового пива, бо воно нарівні з горілкою є отрутою та причиною деморалізації!


Нехай не буде у нас ні одного Братства, Читальні, Сокола, Лугу, Кружка "Рідної школи" чи якого іншого культурно-освітнього товариства, яке не відбуло би в місяці лютому щонайменше одних сходин, присвячених боротьбі з алкоголізмом!


Вступаймо масово в члени українського протиалкогольного товариства "Відродження" і засновуймо в кожній громаді кружки та філії Товариства, в яких згуртувалися б усі громадяни і громадянки, що словом та добрим прикладом хочуть поширити тверезість!


Не словом, а прикладом докажімо, що ми є живим великим народом, що хоче кращої будуччини та вміє до неї змагати!".

Немає коментарів:

Дописати коментар